E-ticaret siteleri ile ilgili sorunlarda hangi mahkemeye başvurmalıyız?

| 0

E-ticaret sitelerinden herhangi bir ticari amaçla değil, kişisel kullanım için bir ürün satın aldıysan bu durumda tüketici konumunda olduğun için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilirsin. Ancak eğer yaşadığın sorunun maddi karşılığı (ürün satın aldı isen fiyatı, kartından fazla para çekildi isen fazladan çekilen miktar gibi) 2016 yılı için 3.480 TL’nin üstünde ise bu durumda THH’ye değil, Tüketici Mahkemesi’ne başvurmalısın.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

THH bir mahkeme değildir ve başvuru prosedürü oldukça kolaydır. Tüm işlemi tek başına kolaylıkla yapabilirsin. Ayrıca başvuru yaparken hiçbir masraf ödemen de gerekmez! Nasıl başvuracağını öğrenmek için buraya tıklayabilirsin.

Dilekçenin ağır bir dille yazılmasına gerek yoktur. Hatta ne kadar sade, anlaşılır ve kısa yazar, talebini ne kadar açıkça belirtirsen o kadar iyi olacaktır. Burada önemli olan yazdıklarını delillere dayandırman gerektiğidir. Bunun için şunları dilekçenle beraber sunabilirsin:

  • Yaşadığın soruna ilişkin fatura, siteden gelen onay e-postası, ekran görüntüsü ve benzeri herhangi bir çıktı,
  • Kartından para çekildi ise bunun miktarına ilişkin dekont (internet bankacılığı kullanıyorsan buradan, kullanmıyorsan herhangi bir şubeye giderek edinebilirsin),
  • Yaşadığın soruna ilişkin her türlü diğer deliller.
1855    Hukuki  
Toplam 1 Oy
0

Neden beğenmediğini ve nasıl güzelleştirebileceğimizi söyler misin?

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bize soru sormak çok kolay! Alttaki formu hemen doldur ve en kısa zamanda sana geri dönelim.

Sorun cevaplandığı zaman bir e-posta alacaksın!

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bir Cevap Yazın