E-ticaret sitesi hasarlı ürünü geri almıyorsa ne yapmalıyız?

| 0

E-ticaret sitesi hasarlı ürünü geri almıyorsa, öncelikle ürünü geri almayanın kim olduğuna bakmalısın. Çünkü eğer e-ticaret sitesi yalnızca bir aracı ise (GittiGidiyor gibi) aslında ürünü geri almayı kabul etmeyen e-ticaret sitesine üye bir mağaza olabilir. Bu durumda mağazayı e-ticaret sitesine şikayet etmeyi deneyebilirsin. Eğer bundan bir sonuç alamazsan veya ürünü kabul etmeyen zaten e-ticaret sitesinin kendisi ise bu durumda Tüketici Hakem Heyeti’ne (THH) başvurman gerekir. Ancak eğer satın aldığın ürünün fiyatı 2016 yılı için 3.480 TL’nin üzerinde ise bu durumda THH’ye değil, Tüketici Mahkemesi’ne başvurmalısın.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

THH bir mahkeme değildir ve başvuru prosedürü oldukça kolaydır. Tüm işlemi tek başına kolaylıkla yapabilirsin. Ayrıca başvuru yaparken hiçbir masraf ödemen de gerekmez! Nasıl başvuracağını öğrenmek için buraya tıklayabilirsin.

Dilekçenin ağır bir dille yazılmasına gerek yoktur. Hatta ne kadar sade, anlaşılır ve kısa yazar, talebini ne kadar açıkça belirtirsen o kadar iyi olacaktır. Burada önemli olan yazdıklarını delillere dayandırman gerektiğidir. Bunun için şunları dilekçenle beraber sunabilirsin:

  • Hangi ürünü satın aldığına ilişkin (ürünün fiyatını da gösteren) siteden gelen fatura, onay e-postası, ekran görüntüsü ve benzeri herhangi bir çıktı,
  • Kartından çekilen para miktarına ilişkin dekont (internet bankacılığı kullanıyorsan buradan, kullanmıyorsan herhangi bir şubeye giderek edinebilirsin),
  • Ürünün eline hasarlı ulaştığına ilişkin elindeki kanıtlar (ürünü ilk aldığında kontrol ederek kargo görevlisine tutanak tutturduysan özellikle bunu eklemelisin).
1841    Hukuki  
Toplam 0 Oy
0

Neden beğenmediğini ve nasıl güzelleştirebileceğimizi söyler misin?

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bize soru sormak çok kolay! Alttaki formu hemen doldur ve en kısa zamanda sana geri dönelim.

Sorun cevaplandığı zaman bir e-posta alacaksın!

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bir Cevap Yazın