E-ticaret sitesi kartımdan fazla para çekti, ne yapmalıyım?

| 0

Bir e-ticaret sitesi kartından fazla para çektiğinde, yapman gereken öncelikle ilgili internet sitesi ile iletişime geçmek. Hukuki yollara başvurma hakkın her zaman var, ancak işinin hızlı çözümlenmesini sağlamak üzere öncelikle talebini karşı tarafa iletmen en kolayı olur. Eğer bu yolla bir çözüme ulaşamazsan, bu durumda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurman gerekecektir.

Şirket ile İletişime Geçmek

Siteye üyeliğin varsa, önce üye girişi yapmalı ve ardından kartından fazla para çekildiğine mesajını sitenin destek ekibine göndermelisin. Ancak siteye üye olmadan ürün satın aldıysan, bu durumda sitenin genel iletişim bilgilerini bulman ve bu yolla yetkili birine ulaşman gerekir. Bunun için sitenin “iletişim”, “hakkında” ve benzeri sayfalarına bakabilir veya  herhangi bir sayfasında en aşağı bölmeyi inceleyebilirsin. Bir e-posta adresi veya telefon numarası bulman yeterli olacaktır.

Tüketici Hakem Heyetine Başvurmak

Eğer site ile iletişime geçmene rağmen fazla çekilen miktar sana iade edilmediyse ve bu tutar 2016 yılı için 3.480 TL’nin altında ise Tüketici Hakem Heyeti’ne (THH) başvurman gerekir. THH bir mahkeme değildir ve başvuru prosedürü oldukça kolaydır. Tüm işlemi tek başına kolaylıkla yapabilirsin. Ayrıca başvuru yaparken hiçbir masraf ödemen de gerekmez! Nasıl başvuracağını öğrenmek için buraya tıklayabilirsin.

Dilekçenin ağır bir dille yazılmasına gerek yoktur. Hatta ne kadar sade, anlaşılır ve kısa yazarsan o kadar iyi olacaktır. Burada önemli olan yazdıklarını delillere dayandırman gerektiğidir. Bunun için şunları dilekçenle beraber sunabilirsin:

  • Hangi ürünü satın aldığına ilişkin (ürünün fiyatını da gösteren) siteden gelen fatura, onay e-postası, ekran görüntüsü ve benzeri herhangi bir çıktı,
  • Kartından çekilen para miktarına ilişkin dekont (internet bankacılığı kullanıyorsan buradan, kullanmıyorsan herhangi bir şubeye giderek edinebilirsin).

 

1731    Hukuki  
Toplam 0 Oy
0

Neden beğenmediğini ve nasıl güzelleştirebileceğimizi söyler misin?

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bize soru sormak çok kolay! Alttaki formu hemen doldur ve en kısa zamanda sana geri dönelim.

Sorun cevaplandığı zaman bir e-posta alacaksın!

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bir Cevap Yazın