İnternetten / Google aramalarından silme nasıl yapılır?

| 0

Senin de bildiğin gibi Google’da listelenen sonuçlar aslında başka sitelerde (kaynak siteler) hakkında yazılmış bilgilerdir. Eğer en baştan bu sitelerde bu bilgiler yer almazsa, ortada Google’ın listeleyeceği bir sonuç da olmaz ve google aramalarından silme sözkonusu olmaz. Bu nedenle ilk yapabileceğin şey, kaynak sitelerdeki bu bilgilerin yayından kaldırılmasını sağlamaktır. Ancak bunun için ilgili sitedeki bilgilerin/içeriğin kişilik haklarını ihlal ediyor olması gerekir. Örneğin hakaret edilmesi, özel hayatının gizliliğinin ihlal edilmesi gibi.

google aramalarından silme

Facebook, Twitter gibi Sosyal Medya Sitelerinde

Öncelikle, eğer kişilik haklarını ihlal eden içerik bu tür devasa sosyal medya sitelerinde yer alıyorsa bu durumda bu sitelerin kendine has başvuru yollarını kullanmak her zaman için en hızlı çözümdür. Bunların en başlıcaları olan Facebook, Twitter ve YouTube için durum şu şekildedir:

Facebook

Facebook’taki kötü amaçlı içerikleri veya spam’i şikayet etmenin en iyi yolu, içeriğin yakınındaki Şikayet Et bağlantısını kullanmaktır. İçerikleri nasıl şikayet edebileceğine ilişkin detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin.

Twitter

Twitter’daki hesapları veya içerikleri şikayet etmek içi buradaki sayfanın “Bir kural ihlali bildir” sütunundan ilgili kısmı seçerek şikayetini bildirebilirsin.

YouTube

YouTube’daki hesapları, videoları veya yorumları şikayet etmek için “İşaretleme” özelliğini kullanabilirsin. Buna ilişkin detaylı bilgi için buraya tıkla.

İnternetteki İçeriğin Yayından Çıkarılması

Hakkında yapılan yayın, içeriği nedeniyle kişilik haklarını ihlal ediyorsa öncelikle içerik sağlayıcıya, buna ulaşamaman hâlinde ise yer sağlayıcıya başvurarak içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebilirsin. Örneğin bir forumda seninle ilgili içeriği yazan kullanıcı içerik sağlayıcıyken, forumun kendisi yer sağlayıcıdır.

Kanuna göre kişilik haklarını ihlal eden içeriklerden hem içerik sağlayıcı hem de yer sağlayıcı sorumlu olduğundan talebini ciddiye almak zorundadırlar. Kanuan göre, bu kişiler yaptığın talebe 24 saat içerisinde cevap vermek zorundadırlar. Eğer talebin yerine getirilmezse bu kez içeriği yayından çıkarmak yerine içeriğe erişimin engellenmesini sağlayabilirsin.

İnternetteki İçeriğe Erişimin Engellenmesi

Yukarıdaki gibi başvuruyu yaptıktan sonra veya bu başvuruyu hiç yapmaksızın doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak kişilik haklarını ihlal eden içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilirsin. Kanuna göre hakime yapacağın başvurunun en fazla 24 saat içerisinde sonuçlandırılması gerekir. Eğer hakim, kişilik haklarının gerçekten ihlal edildiğine ve de erişimin engellenmesi gerektiğine karar verirse, bu karar TTNET, SuperOnline, AVEA, Turkcell internet erişimi hizmeti sunanların zorunlu üyesi olduğu Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne (ESB) gönderilir. ESB de en fazla 4 saat içerisinde ilgili içeriğe erişimi engellemek zorundadır.

Özel Hayatının Gizliliği İhlal Ediliyorsa

Eğer kişilik haklarını ihlal eden içerik, özel hayatının gizliliğini de ihlal ediyorsa bu durumda daha hızlı özel bir başvuru yolundan faydalanabilirsin. Bu durumda hakime başvurmadan derhal içeriğe erişimin engellenmesini sağlayabilir, hakime sonradan başvurabilirsin. Bu prosedür şöyle işler:

  1. TİB’in internet sitesindeki elektronik başvuru formu doldurursun.
  2. Başvuru formunun çıktısını alır, formu imzalar ve ekleriyle birlikte TİB’e elden veya posta yoluyla teslim edersin.
  3. TİB kabul ederse başvuruyu ESB’ye gönderir.
  4. İlgili yayına erişim en geç dört saat içinde engellenir.
  5. TİB tarafından kabul edildikten sonra yirmi dört saat içinde başvurunu Sulh Ceza Hâkiminin kararına sunman gerekir.
  6. Hâkim, kararını en geç kırk sekiz saat içinde açıklar ve doğrudan TİB’e gönderir; aksi hâlde erişimin engellenmesi kendiliğinden kalkar.

Google’dan Arama Sonucunu Kaldırmak İçin (Google aramalarından silme)

Yukarıdaki yöntemlerle içeriği yayından çıkarırsan, Google da bu içeriğin artık bulunmadığını fark edecek ve bunu listelemekten vazgeçecektir. Öte yandan erişimin engellenmesini sağladıysan da Google listelese dahi kişiler bu sayfalara ulaşamayacaktır.

Ancak eğer yukarıdaki yöntemlerden sonuç alamadıysan veya sonuç aldın ancak yine de Google’dan da talepte bulunmak istiyorsan, Google’ın buradaki veya şuradaki sayfasından şikayette bulunabilirsin.

Google’a karşı dava açmanın veya resmi kurumlara başvurmanın pratik bir sonuç doğurmaması muhtemeldir çünkü Google, ABD merkezlidir ve Türkiye’de fiziksel bir varlığı bulunmamaktadır.

2715    Facebook, Google, Hukuki, İçerik, Instagram, Sosyal Medya, Twitter  
Toplam 0 Oy
0

Neden beğenmediğini ve nasıl güzelleştirebileceğimizi söyler misin?

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bize soru sormak çok kolay! Alttaki formu hemen doldur ve en kısa zamanda sana geri dönelim.

Sorun cevaplandığı zaman bir e-posta alacaksın!

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bir Cevap Yazın