İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

| 0

İnternette alışveriş yaparken, herkes az çok sorun yaşar. İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat edeceğin duruma göre doğal olarak değişiyor.

Aşağıda, örnek birkaç sorun ve bunlara karşı ne yapılabeleceği yazıyor. Ama bunlara bakmadan evvel, şunu unutma: Bir sorunu çözmenin en kolay yolu, sorun çıkmadan evvel önlem almaktır. Dolayısıyla önce alışverişte nelere dikkat etmen gerektiğini, sonrasında yaşayabileceğin sorunlara karşı neler yapabileceğini anlatacağız.

Alışveriş yaparken dikkat etmen gerekenler

Güvenilir sitelerden alışveriş yap

Bu, verebileceğimiz tüm tavsiyelerin belki de en önemlisi. Her şeyden önce güvenilir bir firma ile çalışmak, hem ileride bir sorun yaşama ihtimalini azaltır, hem de bir sorun yaşarsan bunun çözümü muhtemelen daha kolay olur.

Peki, bir sitenin güvenilir olup olmadığını nereden anlayabilirim?

Bunu anlamak için yapabileceğin en iyi şey, internetten o site hakkında yazılmış yazıları okumak. Forumlarda, bloglarda, bir site hakkında sürekli kötü yorumlarla karşılaşıyorsan, o siteye bulaşmaman en iyisi olabilir.

Bunun dışında, sitede sen alışveriş yaparken, özellikle ödeme ekranına geldiğinde, sol üst tarafta aşağıdaki gibi bir kilit işaretinin çıkması ve adresin http yerine https ile başlaması, sitenin güvenilir olduğuna bir alamettir. Bu, özellikle senin site ile arandaki veri trafiğinin (örneğin kredi kartı numaran) başkaları tarafından çalınmasını engeller.

SSL işareti

Daha önce alışveriş yapıp memnun kaldığın bir siteden alışveriş yapmak da, seni rahat ettirecek bir yöntemdir.

Sanal kart kullan

Kredi kartını verdiğin karşı taraf, bu yaptığı hukuka aykırı olsa da, teknik olarak senin kredi kartı numaranı izinsiz olarak saklayabilir, alışverişinde harcadığından daha yüksek miktarda para çekebilir, bir başkasına kredi kartı bilgilerini satabilir… Bu riske girmek yerine, hemen hemen tüm bankaların ücretsiz olarak sunduğu sanal kart sistemini kullanabilirsin. Sanal karta bir ürün satın alacakken bir miktar limit verirsin ve bir süre tanırsın. O süre içinde sanal karttan para çekildiğinde sanal karttaki limit azalır veya biter, süre sonunda kalan bakiye varsa tekrar kredi kartına aktarılır. Sanal kartında, sadece sen istediğin zaman limit olduğundan, bir başkası kart numaranı elde etse de, eğer dünyanın en şanssız insanı değilsen, muhtemelen o kişi kartını kullanmak isterken kartında limit olmayacaktır.

Olağanüstü ucuz fiyatlara kanma

Bunu sadece internetten alışveriş yaparken değil, her zaman kulağına küpe etmen gerek. Ne kadar ekmek o kadar köfte! Özellilke eline alıp inceleme imkanın olmadığı ürünlerde, sitede görülen kıyafetin/saatin/telefonun uzaktan yakından ilgisinin olmadığı, veya amiyane bir tabirle çakması bir ürünü sana gönderebilirler. Sonrasında çaresi yok mu? Var. Ama en iyisi baştan bu işe girmemek.

Ürünü almadan önce iyi araştır

Çok defa, ürünü satan firmanın aslında kötü bir niyeti bulunmuyor. Sen bir ürünü almak isterken başka bir ürünü alıyorsun, daha sonra hem sen uğraşıyorsun, hem firmayı zarara sokuyorsun (örneğin çok sevdiğin bir telefona benzeyen başka bir telefonu alıp kutusunu açtığında). En iyisi, almak istediğin ürünün model numarasını öğrenip, o numarayla arayıp ürünü bulman senin için en iyisi. (Kod numarası ile aramak, bilinen adıyla aramaktan daha güvenlidir. Mesela iPhone 6S yerine, iPhone N66)

Yaşadığın sorunlara karşı yapabileceklerin

Sen her şeye dikkat etsen de, bazen internetten yaptığın bir alışveriş, istediğin gibi sonuçlanmayabilir. İstediğin ürünü hiç göndermeyebilirler, yanlış adrese gönderebilirler, başka bir ürün gönderebilirler… Bu durumda başvurabileceğin resmi prosedürleri aşağıda yazdık. Ama bunlara girmeden önce, yaşadığın her türlü sorunu çözmek için ilk önce satıcı ile irtibata geç. Bu sana epey zaman kazandırır. Satıcı ile sorunu halledemezsen, Türkiye çapında birçok satıcı/servis sağlayıcının üye olduğu şikayet sitelerine durumu belirt. Satıcılar, burada repütasyonlarının bozulmasını istemeyeceklerinden, sorununla hemen ilgileneceklerdir. Ayrıca, sosyal medya (facebook, twitter) da satıcılarla iletişime geçmek için çok pratik ve hızlı bir yol!

Resmi olmayan yollarla çözemezsen…

Yapman gereken yukarıda yazdığı gibi satıcıyla iletişime geçmek. Yine çözülmezse, sen tüketicisin, kanunun koruması altındasın. Senin için çıkarılmış “Tüketicinin korunması hakkında kanun” var. Genelde belediye binalarında bulunan bu tüketici hakem heyetine bir dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsin. Üstelik aşırı hukuki bir şey yazmana da gerek yok, derdini anlat, muhatabın kim olduğunu yaz yeter!

E-devlet şifren varsa, tüketici hakem heyetine gitmene de gerek yok! Evden, oturduğun yerden şikayette bulunup, durumu takip edebilirsin. Buraya tıklayarak e-devlet tüketici şikayeti uygulamasına girebilirsin.

Ne yazık ki Tüketici hakem heyeti her sorunla ilgilenemiyor. Belli bir bedelin üzerindeki uyuşmazlıklar için Tüketici Hakem Heyeti’ne değil, Tüketici Mahkemesine başvurman gerekebilir. Bu bedel, 2016 yılında; İl Tüketici Hakem Heyetleri için 3.480 TL, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için 2.320 TL’dir. Bu bedel, vergilerle orantılı olarak yıldan yıla değişiyor, güncel olarak kaç TL olduğuna bakmak için buraya tıklayabilirsin:

 

Daha spesifik bir problem yaşadıysan, aşağıya yorum olarak yazabilir, ya da bize soru sorabilirsin.

İntenetten güvenle alışveriş yapabilmen dileğiyle..

 

2187    Dolandırıcılık, E-ticaret, Hukuki  
Toplam 2 Oy
0

Neden beğenmediğini ve nasıl güzelleştirebileceğimizi söyler misin?

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bize soru sormak çok kolay! Alttaki formu hemen doldur ve en kısa zamanda sana geri dönelim.

Sorun cevaplandığı zaman bir e-posta alacaksın!

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bir Cevap Yazın