İnternetten film izlemek suç mu ?

| 0

Download How to watch Movies Onlineİnternetten film izlemek suç mu? Bu sorunun cevabı hem evet, hem hayır. İnternetten film izlemek, teknik olarak aynı zamanda bilgisayarın internetten o filmi indirmesini de içerir.
Yani, sen filmi bilgisayarına kasten indirip depolamasan, online olarak izlemek istesen bile, bilgisayarın sana filmi gösterebilmek için ilgili siteden içeriği indirmek zorundadır. Filmi indirmek de çoğaltmak olacağından, suç olacağı düşünülebilir. Fakat Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 38. maddesinde, bireysel kullanım istisnası getirilmiştir. İlgili paragraf şöyle:

“Bütün fikir ve sanat eserlerinin, yayımlanma veya kar amacı güdülmeksizin şahsen kullanmaya mahsus çoğaltılması mümkündür. Ancak, bu çoğaltma hak sahibinin meşru menfaatlerine haklı bir sebep olmadan zarar veremez ya da eserden normal yararlanmaya aykırı olamaz.”

Yukarıdaki maddenin kapsamına girdiği sürece, yani şahsen kullanman durumunda, internetten film izlemek suç teşkil etmez. Fakat bunu çok sayıda kişiye, halka açık bir biçimde göstermek, suç teşkil edebilir. Mevcut durumun şartlarına bakılmalıdır.

 

9437    Hukuki, Telif  
Toplam 3 Oy
0

Neden beğenmediğini ve nasıl güzelleştirebileceğimizi söyler misin?

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bize soru sormak çok kolay! Alttaki formu hemen doldur ve en kısa zamanda sana geri dönelim.

Sorun cevaplandığı zaman bir e-posta alacaksın!

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bir Cevap Yazın