Korsan yazılımın cezası var mı? Lisanssız yazılımın cezası nedir?

| 0

Korsan yazılımın cezası var mı? Korsan yazılımın cezası var mıBurada, lisanssız ürünü nerede, ne amaçla kullanırken kimin tarafından yakalandığın önemli.

Kural olarak, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun (FSEK) 71. maddesi uyarınca, FSEK kapsamında koruma altına alınan “fikir ve sanat eserleriyle ilgili .. mali … hakları ihlal ederek, bir eseri … kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan kişi hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis ve adli para cezasına hükmolunur”.

Bunun dışında, bir de 68. maddeye göre normalde bu ürünü elde etmek için ödeyeceğin bedelin 3 katı kadar bedel tazminat ödemen gerekir.

Yani sorunun cevabı evet. Hem hapis veya adli para cezası var, hem de karşı tarafa normalde bu ürünü alırken ödemen gereken bedelin üç katını ödemek zorunda kalabilirsin.

Tabi bunun, bireysel kullanım istisnası var. FSEK 38’e göre, “bütün fikir ve sanat eserlerinin, kâr amacı güdülmeksizin şahsen kullanmaya mahsus çoğaltılması mümkündür, Ancak, bu çoğaltma hak sahibinin meşru menfaatlerine haklı bir sebep olmadan zarar veremez ya da eserden normal yararlanmaya aykırı olamaz”. 

Yani, evinde bireysel amaçlı olarak lisanssız program kullanırken yakalanman halinde muhtemelen ceza veya tazminat ödemezsin. Zaten genelde programları yazan kişiler (hak sahipleri) bireysel kullanıcıların peşine düşmezler. Daha çok ticari amaçla kullanan kişilerin yani işyerlerinin peşine düşerler.

 

Sonuç olarak, böyle bir durumda yapabileceğin en iyi şey, lisanssız programı kullanırken seni yakalayan kişi, dernek veya kurumla bir anlaşmaya varıp programın lisansını almak.

2782    Cezai Yaptırım, Hukuki, Telif  
Toplam 1 Oy
0

Neden beğenmediğini ve nasıl güzelleştirebileceğimizi söyler misin?

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bize soru sormak çok kolay! Alttaki formu hemen doldur ve en kısa zamanda sana geri dönelim.

Sorun cevaplandığı zaman bir e-posta alacaksın!

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bir Cevap Yazın