Velim telefonumun hat dökümünü isteyebilir mi?

| 0
Görsel: CNN
Görsel: CNN

Velim telefonumun hat sahibi diyorsan, öncelikle hattı kullanırken nelerin velinle paylaşılacağını bilmelisin. Kullanmış olduğun operatörün hat dökümü taleplerine karşı politikası değişkenlik gösterebilir. Operatörler genelde iletişimin hakkında verileri hat sahibinin dahi talebi halinde paylaşmazlar. Ama geçmişe yönelik faturaların içeriğini sunmak için bazı verilerini seninle paylaşabilmektedir. Örneğin,  hangi numarayla kaç dakikalık görüşme yapıldığı, hangi numaraya ne zaman kaç tane sms atıldığı gibi metaverileri hat sahibiyle paylaşmaktadır.

Bunun dışında, kural olarak bir başkasının hattı üzerinden yapmış dahi olsan,yapmış olduğun iletişim, özel hayatın gizliliği kapsamında korunur. Bu koruma, annene, babana karşı da geçerlidir. Buradaki ayrım, iletişimin içeriğinin kimseyle paylaşılmaması, fakat iletişimin üstverilerinin yani iletişimin hakkında verilerin (konuşma süresi, sms adedi gibi metaverilerin) hat sahibiyle paylaşılmasıdır.

Fakat iletişimin içeriğinin paylaşılmamasının da istisnaları vardır. Kendi hayatını veya birbaşkasının hayatını tehlikeye atma veya ciddi bir suç işleme gibi bir konuda makul bir şüphe olduğu durumlarda, mahkeme kararıyla, yapmış olduğun iletişim izlenebilir. Böyle bir şey için, hakim kararı gereklidir ve hakkında kamu davası açılmadıkça, yani suç şüphesi hakkında yaptığın konuşmalarda somut bir delil bulunmadıkça yapmış olduğun iletişim velilerine yine gösterilmez.

Tabi yukarıda bahsedilen süreçler, hukuki süreçler. Bazen hukuka aykırı bir şekilde özellikle SMS içeriklerinin de elde edilebildiğini görmekteyiz. Neyse ki Türkiye’de GSM servisi sağlayan operatörler, bu yönde yapılan talepleri reddetmektedirler.

 

1752    Hukuki, İçerik  
Toplam 0 Oy
0

Neden beğenmediğini ve nasıl güzelleştirebileceğimizi söyler misin?

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bize soru sormak çok kolay! Alttaki formu hemen doldur ve en kısa zamanda sana geri dönelim.

Sorun cevaplandığı zaman bir e-posta alacaksın!

+ = Robot olmadığından emin olmamız gerekiyor 🙂

Bir Cevap Yazın